Dünya Gençler Şampiyonası – Tur 10

Edremit Satranç
Edremit Satranç

Şampiyonanın onuncu turu saat 21.00’da tamamlandı. Birinci masada Cori Jorge, GM Ipatov karşısında açılıştan avantaj elde edemeyince şansını fazla zorlamak istemedi ve 17 hamlede beraberliğe razı oldu. Yu Yangyi ise Indjic karşısında Najdorf’a karşı güzel at manevralarıyla d5 karesinin zayıflığından faydalanıp maçtan galip ayrıldı. Tecrübeli Ter Sahakyan ise Duda’nın 19…Af8 hatasını değerlendirip piyon kazandı ve oyun sonunda biraz zorlanmasına karşın oyunu kazanmayı bildi.

Wei Yi ise Grover’in 11.Vd3 kötü hamlesini Axe5 oynayarak değerlendirdi ve zorlanmadan kazandı.

Türk sporculardan Diyap Büyükaşık ve Cemil Can Marandi arasında oynanan oyun güzel bir mücadeleye sahne oldu fakat taraflar yenişemedi. Batuhan Daştan ise İtalyan rakibi karşısında kale önde kazanamayarak bizleri şaşkınlığa uğrattı.

Mustafa Berkay Özdöver yanlış strateji ile oynaması sonucu kötü fil ile oyun sonuna girmek zorunda kalarak siyah karelerinin zayıflığını rakibinin iyi değerlendirmesi sonucu maçtan puansız ayrıldı.

Burak Fırat ve Vahap Şanal siyahlarla kazanmakta zorluk çekmezlerken, Burak Uysal Çinli rakibine karşı çok iyi mücadele etti fakat puan almaya yeterli olmadı.

Kızlar kategorisinde Bulmaga, Goryachkina’ya Benoni oynayıp biraz risk aldı. Goryachkina kalite öne geçti fakat kazanmak için en iyi hamleleri oynayamadı ve oyun beraberlikle son buldu.

Alina ise Meri karşısında piyon öne geçerek kazanç pozisyon elde etti. Fakat 32.Ae2 yerine Ke2 oynayınca kazanmak için ilk fırsatı tepti ve devamında siyahlar atını g4 karesine koyunca beyazın avantajı yok oldu ve bu oyun da beraberlikte sonuçlandı.

Üçüncü masada Padmini feda ettiği piyonu alma fırsatını yakaladığı anda d5 piyonunu atla değil de fille almayı seçince üstünlüğü siyahlara bırakmış oldu. Bunu iyi değerlendiren Cori Deysi bu oyunu da kazanarak 7,5 puanla ikinci sıraya yükseldi.

Türk sporculardan Deniz Fırat ve Ezgi Adanmış kaybederek 4 puanda kalırlarken, Cansu Söylemez, Büşra Arığ karşısında galip gelerek puanını 4.5’e yükseltmiş oldu.

Onuncu turdan görüntüleri galeride bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir