Liglerimizin Şampiyonları Belli Oldu!!!

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından organize edilen, 57 takım ve 812 sporcunun zirve mücadelesi verdiği “2017 Türkiye Satranç Birinci ve İkinci Ligi” nefesleri kesti. Türkiye Satranç Birinci Ligi’nin şampiyonu İzmir Rota Koleji Derneği olurken, İkinci Lig’de şampiyonluk ipini yine İzmirli takım Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü Derneği göğüsledi.

TSF tarafından 16-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Konya Rixos Otel’de gerçekleştirilen 2017 Türkiye Satranç Birinci ve İkinci Ligi, heyecan dolu karşılaşmaların ardından tamamlandı.

24 takım ve 337 sporcunun yarıştığı 2017 Türkiye Satranç Birinci Liginde ilk üç sırayı elde ederek 2018 Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi’ne yükselen takımlarımız; 1. İzmir Rota Koleji Spor Kulübü Derneği 2. Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü 3. İstanbul Darüşşafaka Spor Kulübü olurken;

33 takım ve 475 sporcunun mücadele ettiği 2017 Türkiye Satranç İkinci Liginde ilk dört sırayı elde ederek 2018 Türkiye Satranç Birinci Ligi’ne yükselme başarısı gösteren takımlarımız; 1. İzmir Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü Derneği 2. Giresun Bulancak İhsaniye Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 3. Karaman Doğukışla Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü  4. Malatya Yeşilyurt Belediyespor Kulübü oldu. 

Liglerin bugün gerçekleşen görkemli ödül töreni; TSF Başkanı Gülkız Tulay, Karaman Başyayla Kaymakamı Fatih Kaçıkçı, Meram Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mücahit Mustafa Koç, TSF Başkan Vekilleri Prof. Dr. Yusuf Doğruer ve Aşkın Keleş, Yönetim Kurulu Üyeleri Rafet Gülmez, Ali Ümit Şifaver, Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanı Mustafa Eroğlu, Disiplin Kurulu Üyesi Celalettin Özcan, Kulüpler Koordinasyon ve Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Üyeleri, kulüp temsilcileri, sporcular, veliler ve çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşti.

img 4409

Toplam 57 takım ve 812 sporcunun yarıştığı liglerin ödül töreninde konuşma yapan TSF Başkanı Gülkız Tulay, TSF Yönetimi olarak 2014 yılında kurdukları Satranç Birinci Ligi ve bu yıl ilk kez hayata geçirdikleri Satranç İkinci Liginin satranç camiası için çok önemli faaliyetler olduğunu belirtti. Tulay açıklamasına şöyle devam etti. “Bildiğiniz gibi Birinci Ligimizi 2014 yılında sizlerden gelen talepler doğrultusunda kurmuştuk. Birinci Ligimizi kurmadan önce Kulüpler Şampiyonamızı gerçekleştiriyor, daha sonra Türkiye İş Bankası Satranç Ligi’ni yapıyorduk. Ülkemizin dört bir yanından onlarca takımımız kulüpler şampiyonasında yarışıyor ve 14 takımın yarıştığı Türkiye İş Bankası Satranç Ligi’ne yükselmeye çalışıyordu. Aradaki bu büyük ve adil olmayan sayı ve güç farkını gidermek için ilk adımı Satranç Birinci Ligimizi kurarak attık. Birinci Lig ile birlikte turnuvalarımızın güç dengesini önemli oranda sağlamış olduk. Ve son olarak yine sizlerden gelen talepler doğrultusunda bu yıl ilk kez Satranç ikinci Ligini kurarak bu güç dengesini daha da sağlamlaştırmaya çalıştık. Her zaman her şekilde desteklemeye gayret ettiğimiz Kulüplerimizin yarıştıkları liglerimizi en iyi şekilde gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kulüp temsilcileri ile toplantılar yaparak bir araya geldiklerini belirten Tulay, “Nasıl daha başarılı olabileceğimiz, problemlerimizi nasıl çözebileceğimiz noktasında görüşlerinizi, düşüncelerinizi dinledik. Yürüdüğümüz yolda en önemli pusulamız siz kulüp temsilcilerimizin düşüncelerinin, yapacağımız çalışmalarda bizlere yol gösterici olduğunu unutmuyor ve dile getirilen sorun, çözüm ve önerileri dikkate almaya devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz. Yönetim olarak her zaman ve durmadan kulüplerimize destek olmaya ve bağımızı koparmadan iletişimimizi canlı tutmaya devam edeceğiz” dedi.

Tulay,  2018 Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi’ne ve 2018 Türkiye Satranç Birinci Ligi’ne yükselen takımları ve masa derecesi elde eden sporcuları kutlayarak konuşmasını tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından, 2018 Türkiye Satranç Birinci Ligi ve 2018 Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligine yükselen takımlar ve masa derecesi elde eden sporcular kupa ve madalyalarına kavuştu.

 

2017 Türkiye Satranç Birinci Ligi >>> Final Sıralaması – Masa Dereceleri – Foto Galeri
2017 Türkiye Satranç İkinci Ligi >>> Final Sıralaması – Masa Dereceleri – Foto Galeri

 

img 4405

liglerfidan17

Başkan Tulay’ın Birinci Lig Başhakemi FA Engin Deniz Alev ve Gözlemcisi IA Güran Ünal’a, İkinci Lig Başhakemi FA Cüneyt Kamil Yıldırım ve Gözlemcisi IA Tugan Ünal’a Fidan Sertifikası sunumu

 

malatya

Türkiye Satranç İkinci Ligi Dördüncüsü Malatya Yeşilyurt Belediyespor Kulübü

 

karaman dogukisla

Türkiye Satranç İkinci Ligi Üçüncüsü Karaman Doğukışla Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü

 

giresun

Türkiye Satranç İkinci Ligi İkincisi Giresun Bulancak İhsaniye Gençlik ve Spor Kulübü Derneği

 

izmirberktugra

Türkiye Satranç İkinci Ligi Birincisi İzmir Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü Derneği

 

istanbul darusaffaka

Türkiye Satranç Birinci Ligi Üçüncüsü İstanbul Darüşşafaka Spor Kulübü

 

2bursabelediye

 Türkiye Satranç Birinci Ligi İkincisi Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü

 

izmirrota

Türkiye Satranç Birinci Ligi Birincisi İzmir Rota Koleji Spor Kulübü Derneği

 

img 4565

img 4566

img 4554

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir