MEB ve TSF’den Büyük Hamle!

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Satranç Federasyonu, satranç sporunun sistemli bir eğitim ve proje programıyla anasınıflarından itibaren çocuklarımızla tanıştıracak faaliyetler için işbirliği yapıyor.

TSF Asbaşkanı FA Halil Hilmi Darı, Yönetim Kurulu Üyeleri WIM Nilüfer Çınar Çorlulu ve IA Ahmet Haznedaroğlu, Eğitim Kurulu Başkanı FT Ali Özen ve Eğitim Koordinatörü IO Oğuz Taymaz MEB Müsteşar Yardımcısı aynı zamanda TSF Asbaşkanı Dr. Muammer Yıldız’ı makamında ziyaret ederek okullarda satranç sporunu yaygınlaştıracak, eğitim kalitesini artıracak, sporculara daha erken yaşta ulaşılmasını sağlayacak bir dizi proje ve yeni bir protokol için görüşmeler yaptı.

9 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşen toplantı çerçevesinde; satrancın anaokulu müfredatına alınması, satrancın ilkokulda serbest etkinlik saatlerinde, ortaokulda seçmeli derslerde ve lisede kulüp çalışmalarında daha fazla yer alması, eğitimlerinin vizeli TSF antrenörleri tarafından verilmesi, satranç dersi verecek öğretmenlerin MEB hizmet içi eğitim dönemlerinde TSF tarafından gelişim seminerine katılması, müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması gibi önemli konularda çalışmalar başlatıldı.

Ayrıca satrancın kamu spotlarında yer almasının sağlanacağı, EBA (Eğitim Bilişim Ağı) gibi mecralar için video derslerin, akıllı telefon-tablet uygulamalarının hazırlanacağı bildirildi.

Satrancın yaygınlaşması, eğitim kalitesinin artması ve adeta milli spor haline gelmesi için yeni bir çağ açacağı düşünülen protokol için komisyon tarafından hazırlıklara başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir