Şampiyonu Eşitlik Bozma Maçları Belirleyecek!

img_7512

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bütün satrançseverler heyecanlı bir parti daha izlemek için bilgisayar başına geçti geçmesine ancak dağ fare doğurdu diyebiliriz. Karyakin’i Berlin’de çok küçük bir teste tabi tutmakla yetinen Carlsen karşısında Rus satranççı doğru oynayınca oyun kırışmalarla hızlıca berabere sonuçlandı. Öyle ki 30 hamlelik oyun aşağı yukarı yarım saat sürdü ve son hamleler de sadece 30 hamleyi tamamlamak için yapıldı.

Basın toplantısında iki oyuncu da mutlu görünüyordu. Karyakin elbette siyahla rahat bir berabere yaptığı için mutluydu ancak Carlsen de sanırım şampiyonluğu tek oyuna bağlamak yerine hızlı satrançta oynanacak dört oyunun belirlemesinin kendisi için daha risksiz ve daha avantajlı bir seçim olacağına kanaat getirdi. Yine de Carlsen’in fazla zorlamadan kazanmayı denemesi gerekiyordu diye düşünüyorum. Hızlı satrançta Carlsen daha iyi gibi görünse de sonuçta hızlı zaman kontrolleri hataya çok daha fazla açık ve bu da risk faktörünü artırıyor.

Eşitlik bozma maçları 30 Kasım Çarşamba TSİ 22.00’da başlayacak. İlk olarak dört oyunluk bir hızlı satranç (25dk+10sn ekleme) yapılacak. Basın toplantısında çekilen kura sonucunda Carlsen’in ilk partide siyah olacağını söyleyelim. Eşitliğin bozulmaması halinde iki partilik bir yıldırım maçı (5 dk+3 sn) yapılacak. Yine eşitliğin bozulmaması halinde iki partilik yıldırım maçı tekrar edilecek. Toplam 5 maç veya başka bir deyişle 10 yıldırım partisi sonunda hala eşitlik bozulmamışsa şampiyonu beyazın 5, siyahın 4 dakikasının -60. hamleden sonra her hamlede 3 saniye eklenecek- bulunduğu ve beraberliğin siyaha kazanç sayıldığı “armageddon” partisi belirleyecek.

30 Kasım’da büyük heyecanda görüşmek üzere! Bakalım Karyakin bu büyük fırsatı değerlendirerek Carlsen’i son oyundaki bu hızlı beraberlikten ötürü cezalandırmayı başarabilecek mi?

Parti 12 – Analiz

Resmi Site – Chess24

Fotoğraf: nyc2016.fide.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir