Sokakta satranç var…

SATRANÇ SOKAKTAİlk kez geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ve kısa zamanda tüm ülkeye dalga dalga yayılan “Sokakta Satranç Var” projesini yeniden 81 ilin ve ilçelerinin tamamında satranç severler ile buluşturacak etkinlikler 11-18 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Türkiye’nin 81 ili ve ilçeleri Kurban Bayramı’nda eş zamanlı olarak satranç sporunda buluşacak. Satranç kültürünü tüm yurda yaymayı, tanıtmayı, sevdirmeyi ve Türkiye’nin her il ve ilçesini satranç parkları ile buluşturmayı hedefleyen ‘Sokakta Satranç Var’ projesi 11-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Türkiye’yi sokaklarda, meydanlarda, sahillerde, parklarda satranç sporunda bir araya getirecek ve geniş kitlelerle buluşacak proje festival havasında gerçekleştirilecek. TSF’nin önderliğinde ve tüm yurda yayılan İl Temsilciliklerinin organizasyonları ile gerçekleştirilecek projede, tüm yurttaşlar satranç oynayacaklar.

dsc_0362

İlki geçen yıl gerçekleştirilen Sokakta Satranç Var projesi bu yıl görkemli etkinliklere sahne olacak, 7’den 77’ye, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar Türkiye’nin dört bir yanına ve yine rekor bir katılımla, barışın, kardeşliğin ve bilgeliğin simgesi satranç taşınacak.

Satrancı dört duvar arasından çıkararak, açık havada ailecek oynanan bir spora dönüştürdüklerini söyleyen TSF Başkanı Gülkız Tulay projeye yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Satranç Federasyonu olarak, satrancı dört duvar arasında yapılan bir spor anlayışından çıkartarak, anne, baba ve çocukların hep birlikte yapabileceği ve açık havada keyifli vakit geçirebilecekleri bir spora dönüştürdük. Geçen yıl büyük katılımın olduğu ve vatandaşlarımızın çok fazla ilgi gösterdiği ‘Sokakta Satranç Var’ projesini bu yıl ilk kez satranç parkı ile taçlandırdık. Yalova’da açılan “Nevzat Süer Açık Hava Satranç Parkı” Türkiye’nin ilk örneği oldu. Yerel yönetimlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Kısa bir zaman diliminde tüm Türkiye ilçelerine kadar satranç parklarına kavuşacak. Vatandaşlarımızın satranca ve satranç parkı projesine ilgisi oldukça yüksek. Yerel yönetimlerin de bu ilgiye kayıtsız kalmayacağını, Avrupa’da çok yaygın olan satranç parklarının kısa sürede Türkiye’ye yayılacağını düşünüyoruz.

dsc_0361

Satranç her geçen gün başarılarını taçlandırıyor ve Avrupa’nın, dünyanın zirvesinde yer alıyor. Türkiye geneline yayılan ‘Sokakta Satranç Var’ projesi ve satranç parkları ile bu başarılarının devamı gelecektir. En gencimizden yaşlımıza kadar tüm Türkiye satranç sporunu tanıyacak ve gelecek nesiller stratejik ve analitik düşünce yapısına sahip olacaktır. Satranç Federasyonu olarak Türkiye’nin satrancı tanıması ve satrancın geniş kitlelere yayılması için çalışmalarımıza durmadan devam ediyoruz. Bugün sokakta satranç oynayan çocuklarımızın, yarın Bayrağımızı göklerde dalgalandırarak Avrupa’da ve dünyada gururumuz olacağına inanıyoruz.”

11-18 Eylül 2016 tarihleri arasında tüm yurtta hayata geçecek etkinlikler konusunda bilgi almak isteyen satranç severler, bulundukları ildeki Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilcisiyle irtibata geçebilirler.

Sokakta Satranç Var projesi çerçevesinde çekilen ve facebook@tsf.org.tr adresine gönderilecek fotoğraflar, projenin başladığı ilk günden itibaren TSF web sitesinde il il yayınlanacaktır.

Tüm satranç severler, çektikleri fotoğrafları il/ilçe belirterek #sokaktasatrançvar etiketi ile facebook, twitter ve instagram hesaplarından paylaşabilirler.

dsc_0370 dsc_0369 dsc_0368 dsc_0367 dsc_0366 dsc_0365 dsc_0364 dsc_0363 dsc_0362

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir