Dünya Gençler Şampiyonası

news3_1Hindistan’ın Pune şehrinde devam eden Dünya Gençler Şampiyonası’nda geride kalan yedinci turunun ardından Antrenörümüz Doğa Cihan Göksel’in raporunu aşağıda bulabilirsiniz.
Ufuk başarılı bir performans sergiliyor Ege ise turnuva öncesinden süregelen boğaz ağrısı ve rahatsızlığından da kaynaklı kötü bir başlangıç yapmıştı fakat gerekli ilaçları temin edilerek durumu stabil hale getirildi. Son 3 turunda belirgin bir düzelme oldu.

Ufuk 2. turda karşılaştığı Sırp GM Alexandar İndjic’ in(2554) görece az oynanan açılışını güzel bir oyunla Ae1-Ad3 manevrası ve ardından merkezde e4-e5 sürüşüyle yanıtladı ve oluşan üstünlüğü kazanca dönüştürdü. 3.turda hintli genç büyükusta Ankit R. Rajpara’ya (2508) siyahlarla Caro-kan savunmasını uyguladı ve oluşan ata fil oyunsonunda tek kanatta bir piyon geri kalmasına rağmen doğru teknikle beraberliği sağladı. Maçın haberi http://www.worldjuniorchess2014.com/news_about_round3.php

4.tur rus GM Antipov’un(2524) benoni savunmasına g3’lü sistemi uyguladı ve savunulabilir bir oyunsonunda 42.Kg1 ?? hamlesinden sonra 5 hamle içinde terk etmek zorunda kaldı.5.turda Sri Lankalı rakibine zorlanmadan siyahlarla kazandı.6.turda Polonyalı büyükusta Kamil Dragun’a (2546) 27.Axd5! fedasıyla başlayan şık bir saldırı gerçekleştirdi ve üstün konuma geçti fakat 42.Ve5 ?? hamlesi yarım puana ve muhtemel bir norma mal oldu.7.turda ise siyahlarla Hintli İM Aravindh’e (2485) e karşı tamamen eşit bir finalde 59..Kb3 ! yerine 59..e4 ?? oynayarak maçı kaybetti.

Ege ikinci turda Çinli GM Lu Shanglei’ye( 2533) hafif üstün pozisyona geçtiyse de 39. hamlede kaybettiği piyon oyunuda kaybettirdi.

3.turda siyahlarla Hintli rakibi Nishant’a güzel bir Nimzo-Hint partisiyle kazanarak günü noktaladı. 4.turda Azeri Gm Nijat Abasov’a (2528) siyahlarla zor bir kale finalinden beraberlikle ayrılmayı başardı.5.Turda beyazla Hint İM Ghosh’a (2508)a 18.Şf1?! yerine 18.Ae5! oynasaydı yakaladığı üstünlüğü sürdürebilirdi. Hafif altta bir finali kaybederek kritik bir turu puansız kapattı.6.turdada iyi bir konumu değerlendiremeyip Hintli rakibiyle berabere kaldı. 7 turda siyahlarla Malezyalı rakibi Fong’a (2149) eşit gözüken bir vezir finalini kazanarak 4 puana ulaştı.

Bugün 8.tur maçları var ve ikisi sporcumuz da 4 puana sahipler. Derece düşük ratingli rakiplere karşı beyazlarla oynuyorlar ve kazanmaları halinde üst masalarda tekrar yer bulacaklar.

Şampiyona Sayfası

ege son

news3 1 - Kopya

IMG 6260

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir