Kural Değişikliği

droidHileyi Önleme Komisyonu’nun isteğini yansıtmak amacıyla, 2014 Tromso FIDE Kongresi sırasında Kural Komisyonu FIDE Kuralları Madde 11.3.b’nin ifadesini aşağıdaki gibi değiştirmiştir. FIDE Satranç Kuralları Madde 11.3.b’de yapılan değişiklik 1 Ekim 2014 tarihinden sonra yapılacak tüm turnuvalarda uygulanması istenmektedir.

Eski Kural :
Oyun sırasında, bir oyuncunun oyun sahası içinde cep telefonu ve/veya herhangi bir elektronik iletişim cihazına sahip olması yasaktır. Oyuncunun böylesi cihazlardan birini oyun sahasına getirdiği ortaya çıkarsa, oyunu kaybeder, rakibi kazanır.
Yarışma kuralları yoluyla daha farklı, daha az katı cezalar öngörülebilir. Hakem oyuncudan, elbiselerini, çantalarını ve diğer eşyalarını müstakil bir yerde denetlemesine izin vermesini istemeyi gerekli görebilir. Hakem ya da onun yetkilendireceği oyuncuyla aynı cinsiyette bir kişi, oyuncuyu denetleyecektir. Oyuncu bu yükümlülükler için işbirliğini reddederse hakem, Madde 12.9’da ongorulen tedbirleri uygulayacaktır.

Yeni Kural :
11.3 b Bir oyun sırasında, bir oyuncunun cep telefonu, elektronik haberleşme aracı veya oyun alanında satranç hamleleri önerebilecek her hangi bir cihaz bulundurması yasaktır. Bununla birlikte, Yarışma kuralları bu türden cihazların tümüyle kapalı olduğu sürece oyuncunun çantasında bulundurmasına izin verebilir. Bir oyuncunun hakemin izni olmaksızın bu türden cihazları içinde bulundurduğu bir  çanta taşıması yasaktır. Bu türden bir cihazı oyun alanında üzerinde bulundurduğu belirgin/aşikar ise söz konusu oyuncu oyunu kaybedecektir. Rakibi kazanacaktır.
Yarışma kuralları daha hafif başka kurallar belirleyebilir. Hakem oyuncudan özel bir yerde elbiselerinin, çantasının veya diğer kişisel eşyalarının kontrol edilmesini talep edebilir. Hakem ya da hakem tarafından yetkilendirilmiş bir kişi oyuncuyu kontrol edecek ve oyuncu ile aynı cinsiyette olacaktır. Eğer bir oyuncu bu yaptırımlar için işbirliği yapmayı reddederse, hakem Madde 12.9 uyarınca gerekli önlemleri alacaktır.

Uygulama:
Bir oyun sırasında, bir oyuncunun cep telefonu, elektronik haberleşme aracı veya oyun alanında satranç hamleleri önerebilecek her hangi bir cihaz bulundurması yasaktır. Hakemler  sporcuların cep telefonlarını/elektronik haberleşme araçlarını oyun alanının dışında bırakmalarının mümkün olmadığı ve organizatörlerin turlar sırasında oyunculardan cep telefonlarını emanete alabilecekleri bir yer sağlayamadıkları satranç turnuvalarında tümüyle kapalı olmak şartı ile oyuncuların cep telefonlarını/ elektronik haberleşme araçlarını çantalarında bulundurmalarına izin verebileceklerdir.
Oyuncuların telefonu /elektronik haberleşme aracını içine koydukları çanta oyun süresince görünür bir yerde olacaktır. Oyuncu bir nedenle yarışma salonu dışına çıkarsa, çanta yarışma salonunda kalacaktır. Oyuncu çantası ile birlkte dışarıya çıkmak durumunda kalırsa mutlaka hakeme bildirecektir.
Bununla birlikte başhakem gerekli görürse  yarışma sırasında oyuncudan özel bir yerde elbiselerinin, çantasının veya diğer kişisel eşyalarının kontrol edilmesini talep edebilir, oyuncudan çantasındaki telefonunu göstermesini isteyebilir.  Eğer telefonu /elektronik haberleşme aracı  açıksa  oyuncu kaybedecek, rakibi kazanacaktır. Eğer bir oyuncu bu yaptırımlar için işbirliği yapmayı reddederse, hakem Madde 12.9 uyarınca gerekli önlemleri alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir