Küçükler ve Yıldızlar Ulusal kampları

1601048_789512107730927_1997258269_nEdremit körfezi yakın zamana kadar satranca çok uzak, üst düzey tüm satranç sporcularının pek uğramadığı bir yerdi. Körfezde ilk atılımı yapan Ayvalık ilçe temsilcimiz Ahmet Hamdi DİNLER oldu. Ayvalık gençlerine satrancı sevdiren Ahmet Hamdi DİNLER imkanların çok az olduğu dönemde hakemsiz de olsa turnuva yapmaya devam etti. Şu an bu turnuvalardan Ayvalık yaz turnuvası ulusal seviyeye gelmiştir.

Ayvalığın ardından Edremit bayrağı devraldı. Genelde turnuva ve kurs üzerine çalışan Edremit düzenli turnuva düzenleyerek birçok sporcuyu UKD (Ulusal Kuvvet Derecesi) ile tanıştırdı. Bunlardan biri de Alp TUNA’dır.

Alp’in satranca olan ilgisini fark eden Babası Dr. Birgi TUNA Burhaniye’de satrancın gelişimi için en önemli yapı taşlarından biri olan Satranç Ligi ile körfezi tanıştırdı. İlk defa 2013 yılında sadece Burhaniye’de düzenlenen satranç ligi 2014′ de Burhaniye ve Edremit’te düzenlendi.

Bu arada Türkiye birincisi Dragan SOLAK ve  eşi Yıldız Çavuşoğlu SOLAK’ ın Burhaniye’ ye taşınmaları Burhaniye için büyük bir şanstı. Bu şansı kişisel emekleriyle çok güzel değerlendiren Dr. Birgi TUNA taşları doğru yerlere oynayarak çok güzel varyantlar çıkardı.

Daha sonra gene Burhaniye’ye yerleşme kararı alan Evgenij MIROSHNICHENKO, Burhaniye ve körfeze çok büyük fayda sağlamıştır; sağlayacaktır.

Bunun ilk meyveleri bu sene kendini gösterdi. Küçükler ve Yıldızlar Ulusal kampları Burhaniye’de yapılıyor.

Emeğine sağlık Dr. Birgi TUNA.

Daha güzel günlere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir