İnternetten satrancın adresi playchess

Edremit Satranç
Edremit Satranç

İnternette birçok sitede satranç oynayan arkadaşlar var. Bu sitelerin birçoğu güzel de olsa satranca gönül verenlerin gerçek adresi playchessdir. Lisansı olan tüm sporcular ücretsiz olarak buradan faydalanabilirler. İşin başında herhangi bir nick ile (lisansınız olmasa bile) buraya üye olabilirsiniz. Bu sayede siteyi ve menüleri tanıyın. Aldığınız bu nick ile yaklaşık iki ay kadar siteye girebilirsiniz. Daha sonra sizden seri numarası istenecek; bu numarayı belirli bir süre girmezseniz almış olduğunuz nick kullanılmaz olacak. Tekrar ikinci bir nick alıp devam edebilirsiniz. Bu böyle devam edebilir ama sürekli piyon seviyesinde olursunuz, ana oyun salonuna giremezsiniz, Elonuz yükselemez……. Ama lisansınız varsa istendiğinde seri numarasını girip az önce saydığım olumsuzlukları yaşamazsınız.

Burada maç yapmak şart değil, büyük ustaların maçlarını da izleyebiliyorsunuz. Ayrıca yaptığınız maç türüne göre (Yıldırım, yavaş gibi…) ayrı ayrı kategorilerde elo alıyorsunuz. Elonuz yükseldikçe piyondan ata, file, kaleye, vezire ve şaha kadar yükselebilirsiniz.

Playchess nasıl indirilir?  http://www.playchess.com/index.html adresine girip (İngilizceniz iyi değilse otomatik Türkçeye çevir programını kullanırsanız iyi olur.) Ayrıca TSF nin ana sayfasında da kısayolu var.(“İnternette satranç”)

Açılan sayfada “Play for free” üzerine tıklayın. Açılan dil seçeneğinde “Türkçe”‘yi tercih edin ve programı kurun. (Çok ufak bir program.)

Seri numarası almak, her türlü bilgi için buradan bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir