Carlsen 4,5 – 2,5 Anand

IMG_7778Hindistan’ın Chennai şehrinde devam eden 2013 Dünya Şampiyonluğu Unvan maçının yedinci oyunu 32 hamlede beraberlikle noktalandı. IM Can Arduman yedinci oyunu bizler için analiz etti.

Dünya Satranç Şampiyonluğu Ünvan Maçı 7. Oyun sonrasında skor 4.5 – 2.5 Carlsen lehine oldu. Carlsen 2 farklı üstünlüğü stresi düşük bir oyun ile korudu ve şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı.
Anand yine 1-e4 oynadı ve Carlsenin 1-…e5 yanıtından sonra oyun yine ispanyol Açılışının Berlin Savunması oldu. Anand artık birşeyleri değiştirmesi gerekir demiştik ama açılışta 5. hamlede ki Fxc6 dışında pek bir değişiklik olmadı ve bu durumda siyahlarla Carlsene rahat bir beraberlik getirdi.

Maç artık iyice kısaldı, Carlsen elde etmek istediğini maç içerisinde çok elde etti ve şimdi beklemeye geçti. Fırsatını bulduğunda bir galibiyete daha hayır demeyecektir. Asıl soru Anand ünvanı korumak hala istiyormu yoksa daha çok istediği şey Carlsene açık ara kaybetmemek mi?

Adaylar turnuvasından biliyoruz ki Carlsen son düzlükte heyecan yapabiliyor ve bu heyecan oyununu olumsuz yönde etkiliyor, Şampiyonluk için son bir oyun kaldığında Carlsen acaba ne yapacak, orada alınacak bir mağlubiyet işleri tersine çevirebilir mi? Soğuk kanlı oyun tarzı ile bilinen Carlsen bakalım iş son oyuna kalınca son testide sorunsuz geçebilecek mi?
Mustafa Eynallı
Dünya Satranç Şampiyonluğu 7. Oyun Sizlerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir