CARLSEN farkı ikiye çıkardı!!

1456771_10151763918490848_309445888_n

Dünya Satranç Şampiyonluğu Ünvan Maçının 6. Oyununda Carlsen’in hipnotik etkisi bir kez daha kendini gösterdi. 6. Oyun bir önceki oyuna benzer şekilde uzun süre eşit devam etti ve hemen hemen tüm yorumcular berabere biteceğinden hem fikir olduğu bir oyun sonunda, Carlsen yine aynı şeyi yaptı ve eşit konumu kazandı.

http://chennai2013.fide.com/live-game-with-video/

 

Yeni nesil Carlsen karşısında rakipleri, geçmişte “Fischer Humması” olarak adlandırılan ve Ünlü Şampiyon Bobby Fischer’ın rakiplerini saran amansız hastalığa benzer ama etkileri farklı, yeni bir tür hastalığa yada etkiye mi yakalanır oldular. Oyunun uzun süre eşit devam ettiği ve herkesin beraberliğe inandığı bir anda rakipler “Carlsen Hipnotiğine” yakalanmış bir şekilde yavaş yavaş ve kimsenin anlam veremediği bir şekilde kayıba giriyor. Bu durum bir çok yorumcu tarafından tarif edilemiyor çünkü Satranç dünyası “Fischer Hummasının” etkilerini yeni yeni üzerinden atmışken şimdide “Carlsenin Hipnotik Etkisi” ile karşı karşıya.

Son iki oyundur Anand maalesef bu etkiye maruz kalıyor ve yorumcuların “Bu açık beraberlik Carlsen bunu da kazanamaz yok artık” dediği anlarda Carlsen bir kaç hamle sonra oyunu kazanmış oluyor. Anand eşit olduğuna inandığı konumlarda güvenle hamlelerini yaparken, Anand gözünü kapatıp açtığında oyunun kayıp olduğunu fark ediyor ve iş işten geçmiş oluyor.

Maçta skor şimdi 4-2 oldu. Carlsen kendi konumunu rahatlattı ve elinde hala çokça silahı var, son durumda esas değişikliğe gitmesi gereken Anand gibi görünüyor.

Kaplan hala narkozun etkisinde ve maç iyice kısaldı, boş günde Anand ne yapıp edip “Carlsen’in Hipnotik Etkisinden” kendini kurtarıp yeni birşeyler denemesi gerekli gibi görünüyor.

Satranç severlerin Carlsen’in üst düzey oyunlardaki oyun stilini benimsemesi zaman alacak gibi görünüyor. Kimi için sıkıcı bir oyuna sahip Carlsen, Kimi için Carlsenin kazançları sonrasında akla gelen ilk soru “Rakibin Suçu Ne(!) .Gerçekten de 6. Oyun karşısında yine “Anand’ın Suçu Ne”(satrancokulu) diye sorsak
cevap bulmak güç olacaktır.
Herşeye rağmen Yeni Nesil Carlsen (İşlemci) Dünya Şampiyonluğuna bir adım daha yaklaştı. Yakın dönem satranç tarihinde Fischer ve Kasparovdan sonra en fazla ilgi gösterilen şampiyon olacağı kesin eğer Kaplan buna Dur diyemezse…

60.Ka4 oynadı Anand ve Carlsen cezayı hemen kesti. 60.Ka4 yerine (60-b4 h3 61- gxh3 Kg6 62- Kc7 f3 63- Ke7+ Şd3 64-b5=) varyantına girse Anand beraberliği alabilirdi belki diyemiyoruz artık çünkü Carlsen zaten berabere olan bir konumu kazandı:)

Dünya Satranç Şampiyonluğu 6. Oyunu Sizlerle

E-Satranc NoktaCom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir