Aliağa’da satranç emekçisi Uğur YAŞAR’ın önemli bir yazısı…

Edremit Satranç
Edremit Satranç

Ben Aliağa gençlik ve spor kulübü antrenörü Uğur yaşar,şimdi sizlere bir hikaye anlatacağım.
Sene 2004 askerden yeni geldiğim zamanlar canım sıkılıyor .satranç oynayan kimse yok koca ilçede ,düzenli satranç oynamak isteyen 3 bilemedin 5 kişiyiz seviyelerimiz düşük kendi çapımızda oynuyoruz ama hızla gelişiyoruz.aynı yılın sonlarında ilkkez bir turnuvaya katılıyorum geleneksel Aliağa belediyesi satranç turnuvası ilkkez bir gelenek bozuluyor izmirden gelen sporcularında katılım gösterdiği ve her sene 1.2.3. olarak döndükleri bu turnuvada Aliağalı bir oyuncu olarak ben 6 da 6 yaparak 1.lik ödülünü alıyorum.


Sonrasında insanlar çocuklarını getirmeye başladılar bana onlara satranç öğretiyordum mütevazi internet kafemizin bahçesinde ,kısa süre sonra kafenin bulunduğu mahalledeki bütün çocuklar satranç öğreniyorlar ve her biri kendi okullarında yapılan turnuvalarda en iyi dereceleri alıyorlar. Bu çocukları toplayıp cevre ilçelerdeki turnuvalara götürüyorum çocukların ailelerinden topladığımız 3 5 kuruş parayla dolmuş tutuyoruz.hep berber gidip satranç oynuyoruz. Her gidişimizde daha fazla madalyayla geri dönüyoruz.çocukların yüzlerindeki o güzel ifadeyi hiçbir zaman unutamam.
Gel zaman git zaman dönemin belediye başkanı sayın Tansu kaya bizi makamına davet etti.başarılarımızdan memnun olan başkan dileyin benden ne dilerseniz tavrıyla memnuniyetlerini dile getirdiler.kendisinden satraç oynaya bileceğimiz ve çocuklara ders anlatabileceğimiz bir yer istedik bizleri kırmadı ve bize bir yer verdi.kısa zamanda çok sayıda öğrencimiz oldu 100 lerce çocuk geliyordu derslerimize antrenör arkadaşım çiğdem çetiner le birlikte işimize koyulduk.
Bir süre sonra derslerimize çevre ilçelerden ve izmir merkezden bile öğrenciler katılmaya başladı.Benden çok daha zeki olduklarını gözlerinden fark ettiğim 10 larca çocuk geçti elimizden bir kısmı yerelde bir kısmı bölgede bir kısmı da Türkiye genelindeki en iyi oyuncular arasına girdiler.milli sporcu oldular.
Bireysel başarıların yanı sıra çok iyi bir ekip olmuştuk, tam bir takım ruhu hepsi birbirlerinin en iyi arkadaşları olan bi sürü çocukla takım turnuvalarına katılmaya başladık.önce ilde dereceler yaptık aramıza yeni katılan arkadaşlarımızında desteğiyle türkiyede yıldızlar liginde önce 3. Sonraki yıl 2. Ve geçtiğimiz yılda Türkiye şampiyonu olduk ve daha fazlasını istedik, mütevazi kadromuzla önce kulüpler il birinciliğinde izmir birincisi ve ardından her oyuncumuzun özverli çalışması ve inancı sayesinde Türkiyede onlarca kulübün onlarca kulübü eleyerek oynamaya hak kazandıkları Türkiye kulüpler şampiyonasında efsane bir şekilde Türkiye 3. Olarak birinci lige yükseldik.başarımız Türkiye satranç camiyası tarafından taktir ve tebrikle karşılandı bir çok form sitesinde Aliağa belediyenin düşük reatıngli kodrosuna rağmen elde ettiği bu başarının önemi ve büyüklüğü konuşuldu.yıllar sonra izmirden ilkkez bir takım 1. Lige çıkmış ve güzel izmirimizi temsil etme hakkını kazanmıştı.artık satrançla ilgilenen herkez aliağayı tanımıştı.
Son süreçte 1. Ligde kalıcı bir takım olabilmek için çekirdek kadromuzu bozmadan sağlam transferler yaptık bir çok branşa göre çok düşük maliyetli satranç ( örneğin basketbolun 100 de biri kadar)sporu Güçlü kadrosuyla 1. Ligdeki ilk senesinde başarılı sonuçlar elde etti ligdeki dengeleri değiştirdi ve kalıcı bir takım olacaklarının sinyallerini verdi.
Ve maalesef bu gün sporcularımızın parası bakanlığın çıkardığı bir yasa yüzünden belediyemiz tarafından ödenemiyor.
Peki biz şimdi ne yapalım??
Yılların emeği elimizde büyüttüğümüz bu çocuk yok olup gitsinmi??
Aliağalı ve izmirli tüm iş adamlarını sivil toplum kuruluşlarını işçisini memurunu esnafını herkezi bu konuda düşünmeye ve yardımcı olmaya çağırıyorum.
ÇOCUKLARIMIZ İÇİN İYİ BİR HAMLE YAPALIM
Bir sponsora bize destek olacak bir iş adamına bir kuruma kısacası bir ağabeye ihtiyacımız var
Saygılarımla uğur yaşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir