Dünya Gençler Şampiyonası – Tur 11

Edremit Satranç
Edremit Satranç

Şampiyonanın onbirinci turu saat 20.50’de tamamlandı. Birinci masada heyecan doruktaydı. GM Alexander Ipatov 24.Ka8 yerine taş feda etmeyi tercih etti fakat taşa karşı üç piyon olması nedeniyle oyun beraberlikle noktalandı. Yu Yangyi ise açılıştan hafif üstünlüğü alınca Stukopin’e şans tanımadan üst düzey bir oyun ortaya koyarak kazanmasını bildi ve liderlik koltuguna tek başına oturdu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Eliseev beyazlarla eline geçirdiği fırsatları değerlendiremedi. 25.g4 oynamış olsa oyunun sonucu daha farklı olabilirdi fakat Eliseev piyon fedasının karşılığını alamayınca oyundan puansız ayrıldı.

Hindistan derbisinde ise Vidit açılıştan aldığı üstünlüğü oyun sonuna taşıdı fakat 44…Kd8 oynatıp kaleleri değişmedi ve rakibine beraberlik şansı verdi. Fakat Debashis bunları değerlendiremeyip mağlup oldu.

Beşinci masada Nasanjargal açılıştan sonra üstünlüğü ele aldı fakat 18.Ve2 oynayıp üstünlüğünü geliştirmek yerine yaptığı hamlelerle avantajını kaybedip kale finaline 1 piyon eksik girip oyunu kaybetti.

Wei Yi, Kanarek Marcel karşısında iyi bir açılış hazırlığı yapmış olmalı ki üstün kaldı. Baskılarını arttırarak piyon öne geçip oyun sonunda da rakibine şans vermeyip kazanmayı bildi.

Türk sporculardan Cemil Can Ali Marandi çok şık bir galibiyete imza atarken yaptığı büyük hatayla az kalsın yarım puan kaybediyordu.

Diyap Büyükaşık ise Burak Fırat’a karşı taş önde kaldı fakat oyun sonunda Kb4-Kb6 fikrini göremeyince teorik berabere finale gitti ve oyun beraberlikle noktalandı.

Vahap Şanal ise rakibinin harika oyunu karşısında masadan puansız ayrıldı. Batuhan Daştan Esat Bağlan karşısında siyahlarla galip gelirken, Mustafa Berkay güçlü rakibi karşısında iyi pozisyondayken beraberliğe razı oldu.

Kızlar kategorisinde ise Padmini kelimenin tam anlamıyla Bulmaga’ya siyahlarla oynamasına rağmen şans tanımadı. Oyun ortasında piyon öne geçip zamanla üstünlüğünü arttırdı ve galip geldi.

İkinci masada Cori Deysi kesin kazanç oyunu 27.Kf7 yerine Fxg6 oynayıp kaçırdı. Maç sonunda Deysi Goryachkina karşısında zamandan kaybetti.

Arabidze – Medina oyununda ise sayısız çok büyük hatalar yapıldı oyun ilginç bir finalle berabere bitti.

Alina ise 21. hamlede Ve2 oynamış olsaydı oyunu kazanç hale getirecekti fakat hamleyi kaçırdı ve oyun berabere bitti.

Sabina da 19…Kxc2 oynamış olsa pozisyonu kazançtı fakat Kf7 oynayarak çok büyük hata yaptı ve oyunu kaybetti.

Türklerden Cansu Söylemez çok teknik bir oyun oynayarak Anu Bayar’ı siyahlarla yenerken, Gönülden Seda Alev ise Bosnalı Rakibi Emilija Zdilar karşısından galip gelere 4 puana ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir