Tur 8 – Zirve Paylaşılıyor

Edremit Satranç
Edremit Satranç

Şampiyonanın sekizinci turu bugün saat 20.10’da tamamlandı. Yu Yangyi – Cori Jorge maçında siyahın şah kanadı dağılmasına rağmen Cori savunmakta çok da zorluk yaşamadı ve maç 25 hamlede sürekli şah ile son buldu. GM Alexander Ipatov ise siyahlarla açılışta pasif kalmasına rağmen rakibinin plansızlığını çok iyi değerlendirip taktik opsiyonlarını iyi kullanarak güzel bir galibiyet elde etti ve birinci sırayı 7 puanla Yu Yangyi ile paylaşmış oldu.


Üçüncü masada ise her iki tarafında son derece agresif bir oyun ortaya koymasının sonucu zevkli bir oyun oynandı fakat oyun Grover’in sürekli şahı ile berabere bitti.

Salem Saleh ise kesin kazanç olan oyunu 35.Fc5? hamlesi ile bir anda mahvetti ve oyun berabere sonuçlandı. Kovalev Debashis’e iyi at kötü fil dersi vererek şık bir galibiyete imza attı.

Kanarek Marcel 31.Ve2 şüpheli hamlesi ile e5 piyonunun düşmesine izin verdi ve Vidit oyun boyu oynadığı güzel partinin hakkını vererek galibiyeti almasını bildi.

Wei Yi siyahlarla 29…Fg5 yerine Ad5 oynayınca avantajını kaybetti ve Narayanan bu hatayı değerlendirip pozisyonu eşitledi. Oyun kısa sürede berabere bitti.

Türk sporculardan Vahap Şanal oynadığı açılışa çok hakim olamayarak maçı kaybederken, Batuhan Daştan beyazlarla rakibinin vezir fedasının ardından eşitliği yakaladı. Rakibi 34…Axd4 yerine Kb3 oynayınca Batuhan bu büyük hatayı affetmedi.

Mustafa Berkay Özdöver ise Cemil Can Ali Marandi’ye karşı iyi pozisyonda kalıp fırsatlarını değerlendiremediği için maçtan beraberlikle ayrıldı.

Burak Fırat maalesef bu turnuvada gücünü gösteremiyor. Cankut Emiroğlu çok ilginç bir taş fedası yapıp bizlere güzel bir oyun izlettirmesine rağmen 45…Ka8 hamlesi ile kontrolü kaybedip tecrübeli rakibi Nils Grandelius’a mağlup olmaktan kurtulamadı.

Gün Sümer, Diyap Büyükaşık ve Esat Bağlan kazanarak puanlarını 4.5’e yükselten isimler arasında yer alıyorlar.

Kızlar kategorisinde ise Bulmaga ve Arabidze arasındaki maçta her iki tarafta oyunda iyi pozisyona geçti fakat oyun Irina’nın kalite fedası sonucu beraberliğe sürüklendi. Alina çok iyi bir açılış oynayıp d6’daki geçer piyonunun da sağladığı alan avantajı ile Cori’ye karşı mükemmel bir galibiyet alıp brinci sıraya ortak oldu.

Padmini, Medina’nın 18…Ace7 hatasını değerlendirerek ve devamında da güzel bir oyun çıkararak partiyi kazanmayı bildi. Böylece tekrar üst sıralara yükselmeyi başardı.

Goryachkina’nın agresif oyunu görülmeye değerdi. Rus oyuncu rakibine şans vermeden kazanıp üçüncü sıraya yükselmeyi başardı.

Abdumalik ise Kolombiyalı rakibinin 16.f3 hatasından sonra kazanmakta zorlanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir