Dünya Gençler Şampiyonası, Tur 7 – Bulmaga ve Yu Birinci Sırada

Edremit Satranç
Edremit Satranç

Şampiyonanın yedinci turu saat 20.39’da tamamlandı. Bu tura tek başına lider giren Çinli GM Yangyi Yu, Rus IM Urii Eliseev karşısında yine son derece üst düzey bir oyun ortaya koyarak masadan galip ayrıldı ve 6,5 puan ile birinci sıradaki yerini koruyor. GM Alexander Ipatov ise sevdiği bir açılışın denk gelmesi sonucu 19.Kxf6 fedasıyla yine çok zorlanmadan Hindistanlı rakibi IM Das Debashis karşısında galip gelerek 6 puan ile ikinci sıraya yerleşti.

Üçüncü masada Kovalev ve Grover arasındaki karşılaşma iki tarafında iyi oynaması sonucu kale oyun sonunda beraberlikle noktalandı. Cori Jorge kale finalinde Stukopin’i kandırmayı başararak masadan galip ayrıldı.

Sethuraman ise beyazlarla genç rakibi karşısında 37.Axd6 taş fedası ile oyunu ilginç bir hale getirerek, devamında karşılıklı hatalar olmasına rağmen kazanmayı bildi.

İranlı Idani Pouya Sırp rakibi karşısında açılışta biraz kötü kalmasına karşın oyun ortasında 30. hamlede beyazın h4 oynamayıp Şh2 oynamasını iyi degerlendirerek oyunu kazandı ve puanını 5.5’e yükseltti.

Türk sporculardan Batuhan Daştan’ın açılış hazırlığına gelip hafif kötü kalmasından sonraki g5?? hamlesi partiyi çabuk kaybetmesine sebebiyet verdi.

Vahap Şanal kazanabileceği bir oyundan yarım puan ile ayrılırken, Cemil Can Ali Marandi siyahlarla kötü kaldığı partiden yarım puan almasını bildi. Cankut Emiroğlu ise zayıf piyonlarının düşmesi üzerine kötü bir mağlubiyet elde etti.

Kızlar kategorisinde ise birinci masada Irina Bulmaga, Medina karşısında siyahlarla galip gelerek ortalığı kızıştırdı. Ters renkli fillerde Medina’nın Ke4 hamlesini iyi değerlendiren Bulmaga 6 puanla birinci sıraya yükseldi.

Alina siyahlarla Wang Jue’nin Af5 fedasından sonra iyi savunma yapıp oyunu kazanmasını bildi. Cori Deysi yaptığı şah kanadı atağının sonucunu galibiyetle alırken, Meri Arabidze rakibinin 25.Ad3 ?? hamlesini değerlendirip masadan galip ayrıldı.

Türk sporculardan Ezgi Adanmış eşit pozisyonda 39.Fe7?? oynayarak taş kaybetti ve oyundan mağlup ayrıldı. Gamze Nur Güney kaybetmek üzere olduğu oyunu Ani Krumova’nın hatalarının da yardımıyla kazanırken, Cansu Söylemez piyon önde olduğu oyundan yarım puanla ayrıldı.

Deniz Fırat siyahlarla çok güzel oynadığı Sicilya partisini kazanmayı bildi ve puanını 3.5’e yükseltti. Beril Berfin Şen ise rakibinin şah kanadı atağını engelleyemeyip oyunu kaybetti ve 2.5 puanda kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir