Tur 5 – Pera Spor Kulübü Lider

Edremit Satranç
Edremit Satranç

Denizli Dedeman Otel’de devam eden Türkiye İş Bankası Satranç Ligi’nde beş tur geride kaldı. Ligin beşinci turu saat 20.11’de sona erdi. 2001 senesinden bu yana gerek Kulüpler Şampiyonasında gerekse birinci ligde başarılı sonuçlara imza atmış olan Mersin Ezgi Satranç Kulübü ile 1998 yılından beri ligde yer alan köklü takımlardan İstanbul Teknik Üniversitesi arasındaki mücadele 4,5-5,5 İTÜ’nün lehine noktalandı.

Liderlik koltuğunu kimseye kaptırmayan Pera Spor Kulübü yalnızca ikinci masada kaybettiği Tarsus Zeka Satranç Spor Kulübü’nü 6,5-3,5’luk bir skor ile yenmeyi başardı.

2012 Türkiye Kulüpler Şampiyonu Kahramanmaraş Belediye Spor Kulübü, Aliağa Gençlik ve Spor Kulübü karşısında 7-3 galip gelerek ligdeki üçüncü kazancını elde etti ve altıncı tura dördüncü sırada girdi.

Bu sezon kadrosuna Büyükusta Dariusz Swiercz, Büyükusta Mikhail Gurevich ve Fransız Büyükusta Marie Sebag’ı dahil eden T.S Alyans Spor Kulübü, ligin iddialı takımlarından Antalya Çallı Spor Kulübü’nü 6-4 yenerek beşinci sıraya oturdu.

Kadrosunda GM Boris Grashev, GM Ivan Popov, IM Meylis Annaberdiev, IM Nino Khurtsidze, GM Kıvanç Haznedaroğlu, FM Babageldi Annaberdiyev gibi ustaların yer aldığı ve lige çok iyi başlayan Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü günün en iyi sonucuna imza atan takım oldu. Ceyhan Belediye Spor Kulübü’ne karşı 8,5-1,5 kazanan Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü dörtte dörtlük skor ile ikinci sıraya yerleşti.

Üçüncü turdaki yenilginin ardından dün tur atlayan, 2006-2007-2012 yıllarında lig şampiyonluğunu elde eden Beşiktaş Jimnastik Kulübü, ev sahibi Er Bakır Spor ve Kültür Kulübü’nü 6,5-3,5 yenerek yedinci sıraya yerleşti.

Satranç branşını 1995 yılında bünyesine katan ve o sene Türkiye Satranç Liginde ikinci olan Ankara Demirspor Kulübü bu sene İstanbul Satranç Eğitim Kulübü’nün isim hakkını alarak ligde oynamaya hak kazanmıştı. Demirspor günün tur atlayan takımı oldu.

Altıncı tur yarın saat 10.00’da başlayacak ve yedinci tur aynı gün 17.00’da oynanacak.
IMG 0285
 Seray Tulay – Tarsus Zeka Satranç Spor Kulübü
IMG 0289
 IM Yakup Erturan – T.S Alyans Spor Kulübü
IMG 0291
 GM Mikhail Gurevich – T.S Alyans Spor Kulübü
IMG 0292
 Cemil Yener – Ceyhan Belediye Spor Kulübü
IMG 0294
 FM Babageldi Annaberdiyev – Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü
IMG 0296
 IM Nino Khurtsidze – Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü
IMG 0305
 Ece Özbay – T.S Alyans Spor Kulübü
IMG 0313
 Aytolun Gürcan – Er Bakır Spor ve Kültür Kulübü
IMG 0314
 Cahit Karaca – Er Bakır Spor ve Kültür Kulübü
IMG 0316
 Şevval Doğan – Kahramanmaraş Belediye Spor Kulübü
IMG 0322
 Fethi Apaydın – BJK
IMG 0330
 GM Alexander Ipatov – İTÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir